Objednejte se

Dejte nám vědět, co Vás trápí a kdy byste nás chtěli navštívit. Co nejdříve se Vám ozveme zpět s nejbližším možným termínem.

Některé dokumenty můžete vyplnit již nyní a neztrácet tak zbytečně čas v čekárně.

Zubní pasta jako řešení problémů se zuby

11.03.2018 | Alena Vašková

Tak jako každý, chceme mít své zuby zdravé. To, jakým způsobem pečujeme o své zuby nyní ovlivňuje, jak nám budou zuby sloužit i za desítky let. Jedno ze základních rozhodnutí, kterému musíme čelit v otázce orálního zdraví je výběr zubní pasty. Při výběru pasty je důležité mít na paměti, že cena, obal či televizní reklama na daný výrobek nemá žádný vliv na ochranu zubů před vznikem zubního kazu.

Co zvládne má zubní pasta?
Základní složkou každé zubní pasty jsou abrazivní neboli brusné složky. Abraziva mají několik funkcí, zejména leštění a čištění skloviny, dále pak odstranění bílkovinné vrstvy z povrchu zubu na které ulpívají bakterie zubního plaku po konzumaci jídla. Jsou-li abraziva v zubní pastě obsažena ve velkém množství nebo jsou příliš tvrdá, zubní sklovina je obrušovaná příliš a to vede k její nenávratné ztrátě. Chybějící sklovina je příčinou citlivosti zubů na nejrůznější podněty. Účinnost abrazivních částic se zvyšuje, pokud je použit kartáček s tvrdými štětinami, studená voda a nešetrná technika čištění zubů.

Fluoridy
Fluor je podstatnou složkou zubní pasty. Fluor zpevňuje zubní sklovinu, zpomaluje množení bakterií a tedy i následný vznik zubního kazu. Důležité je hlídat množství obsaženého fluoru v pastách určených pro děti a to z důvodu zamezení vzniku tzv. fluorózy, která způsobuje na zubech matně bělavé skvrny.

Ostatní přísady
Drtivá většina zubních past obsahuje složky pěnící a konzervační. Osoby trpící na častý výskyt aftů, různých typů alergií či přecitlivělostí by si měli dát pozor na obsah sodia laurel sulfátu (SLS). Bylo prokázáno, že SLS zvyšuje výskyt těchto nepříjemných projevů nejen na sliznici, ale také na kůži kolem úst.
Zubní pasty bývají příjemné chuťově i na pohled díky obsahu umělých sladidel a barviv. Některé z výrobků deklarují zaručený léčebný účinek a k tomu napomáhají látky protizánětlivé jakými jsou extrakty z rostlin nebo mořská sůl. Aby dásně nekrvácely, přidávají se do zubní pasty soli hliníku. Tyto soli však léčí pouze příznak nikoliv příčinu, kterou nejčastěji v případě krvácivosti bývá zánět dásní.

Když ne pasta, co ochrání mé zuby?
Přestože vývoj v oblasti dentální hygieny jde kupředu obrovskou rychlostí, dosud nebyla vyrobena taková zubní pasta, která by dokázala ochránit zuby před vznikem plaku a následně zubního kazu bez mechanického čištění. Zubní pasta je pouze malým pomocníkem v péči o chrup. Pouze správná technika čištění zubů v kombinaci spolu s pravidelnými návštěvami zubního lékaře a hygienistky pomůže zachovat zuby zdravé po celý život.