Objednejte se

Dejte nám vědět, co Vás trápí a kdy byste nás chtěli navštívit. Co nejdříve se Vám ozveme zpět s nejbližším možným termínem.

Některé dokumenty můžete vyplnit již nyní a neztrácet tak zbytečně čas v čekárně.

Zuby krásné zuby mé

30.06.2018 | Bc. Alena Vašková

Zuby krásné zuby mé

    Vznik zubního kazu je spojen s počátkem lidstva. Třeba takový faraon z dob starověkého Egypta Amenhotep III. trpěl ve své době prudkými bolestmi zubů, abscesy  a záněty kostí.  A nebyl sám.  Předpokládá se, že paradontózou trpělo až 43% obyvatel. Už rozumíte proč se faraoni na svých sochách neusmívali? My se ale usmívat chceme, máme pro to ostatně spoustu důvodů, třeba ten, že Starověk je už dávno pryč. Ale i přes veškeré znalosti moderní medicíny je zubní kaz stále nejčastější příčinou extrakce (vytažení) zubu.                                                                                                

Jak to všechno začalo? 

    Na počátku všeho je zubní plak. Jedná se o zbytky jídla, bakterie a jejich výměšky. A výměšky bakterií je něco, co rozhodně na svých zubech mít nechcete.  Ostatně ani přítomnost bakterií samotných, není pro zuby žádná výhra. Rády si totiž, stejně jako my, pochutnávají na cukrech a následně je rozkládají na kyseliny. Určitě si z hodin chemie pamatujete, že kyseliny leptají a přesně to dělají na našich zubech, když se zrovna nedíváme.

     I přesto, že je sklovina nejtvrdší tkání lidského těla, pro kyseliny je pouze malou překážkou, aby zub napadly do jeho nejhlubších vrstev až k nervu a Vás vzbudily v noci uprostřed sladkého spánku, zřejmě tou nejhorší bolestí, kterou v životě zažijete ( potvrzuje 8 z 10 rodiček). Zubní kaz je takový mistr převleku. Na první pohled nejde vidět, z počátku nebolí a co více o jeho přítomnosti nemusíte dlouhou dobu vůbec vědět. Váš stomatolog I. Stádium zubního kazu hodnotí jako odvápnění. Ovšem nenechte  se mást, s vápníkem a jeho příjmem v potravě nemá toto stádium nic společného. Tento proces začíná jako bílá transparentní skvrna na sklovině. Tou nejlepší zprávou je, že v tomto nelítostném boji na život a na zubní protézu máte ještě velkou šanci pomocí správné techniky čištění zubů tento proces zastavit. Pokud ani této poslední šance na záchranu zubu nevyužijete, znamená to, že musí zasáhnout Váš zubní lékař. Zubní kaz dále prostupuje do dentinu, kde vytváří dutinu a zub začíná bolet. Zprvu lehce, na teplé, na studené poté při skousnutí. Léčba spočívá ve vyčištění vzniklé dutiny od kazu a aplikace výplně.

Když se nedaří, co se dařit má  

   Není-li ani v této fázi zubní kaz ošetřen, nastává období temna. Zub bolí na veškeré podněty,  když spíte, bdíte i jíte. Léky od bolesti neúčinkují, obličej často natéká a svého majitele zpravidla vyřadí z běžného provozu. Kaz prostoupil až k zubnímu nervu. Jedinou pomocí je ošetření kořenových kanálků zubu, odstranění zkažených hmot a dostavění zubu. Ke vší smůle, je tento zákrok časově náročný a na zubařském křesle si tentokrát pobudete v průměru 2,5 hodiny čistého času. A to ještě není vše, zub je po tomto ošetření natolik oslaben, že není možné, aby byl dostavěn do původní podoby se všemi hrbolky. Pokud jste celý život toužila být princezna, přichází Vaše chvíle. Své definitivní podoby se zub dočká až po dosazení perfektně padnoucí korunky.

Ještě není všem zubům konec  

   Proces vzniku zubního kazu je mnohaletý. U mléčných zubů vzniká zubní kaz mnohem rychleji než u zubů dospělých. Tento rozdíl spočívá v rozdílné stavbě zubů mléčných a stálých. Většina z nás se rodí se zuby zdravými a bez kazu. Jediné co dědíme, jsou návyky a způsob jakým o své zuby pečujeme. Kdo Vás učil čistiti si zuby? Předpokládám, že to byli rodiče.  Nenechte si proto namluvit, že máte zuby po otci, protože ten o ně také přišel již v mládí. Pouze nevěděl, jak správně čistit a svou (ne)znalost Vám předal.

K zapamatování

   Pamatujte, že zubní lékař by zde měl být až ve chvíli, kdy veškeré preventivní prostředky selžou. Dentální hygienistka je jediný člověk, který vás dokáže naučit jak o své zuby pečovat správně a vyhnout se  vzniku zubního kazu či paradontóze. Kdyby se totiž již dříve dědily návyky dentální hygieny správné, určitě by se i Amenhotep III. rád na jedné ze svých soch usmíval.