Objednejte se

Dejte nám vědět, co Vás trápí a kdy byste nás chtěli navštívit. Co nejdříve se Vám ozveme zpět s nejbližším možným termínem.

Některé dokumenty můžete vyplnit již nyní a neztrácet tak zbytečně čas v čekárně.

Aby bílé zuby bílé byly

09.05.2018 | Sandra Malohlavová, DiS.

ABY BÍLE ZUBY BÍLÉ BYLY

    Už se Vám někdy stalo, že jste tiše záviděli kolegům a známým jejich krásný, zářivý a bílý úsměv? Vidíte jej v médiích, časopisech, ale v zrcadle stále ne? Vyzkoušeli jste všechny zaručené rady babiček, jak zajistit zářivý úsměv a stále se nedostavuje požadovaný výsledek? Věřím Vám. Pravdou je, že žádná bělící pasta ani správný poměr sody, octu a soli, Vám hollywoodský úsměv nezaručí.

JAK TO TEDY FUNGUJE?

    Bělící pasty fungují na mechanismu obroušení zevních pigmentací z povrchu zubu, které se tvoří nejčastěji z kávy, červeného vína, tabáku, ale i častého používání ústních vod. Při používání těchto typů bělících past může hrozit opotřebení skloviny! Proto, používání bělících zubních past nikdy nedoporučuji. Pokud chcete stabilně a trvale zesvětlit zuby o několik odstínů, je nutné podstoupit proceduru bělení zubů, která nepůsobí pouze na jejich povrch, ale prostupuje hlouběji a opravdu trvale mění jejich barvu. Zbarvení zubů neurčuje pouze sklovina, ale za nažloutlou barvu může hlavně zubovina, vnitřní vrstva zubu, která je přirozeně zbarvená do žluta. Pokud se rozhodneme bělit zuby účinnou metodou, je nutné, aby bělící látka prostoupila do zuboviny a chemickou reakcí rozložila molekuly pigmentů zde uložených. Velice jednoduše řečeno, dochází k zprůhlednění zubu, a to žádná bělící pasta nedokáže.

POHÁDKA O BĚLÍCÍ PASTĚ, KTERÁ LHALA

    K bělení je potřeba bělící gel s účinnou bělící látkou, která zajistí rozpad molekul pigmentů v zubovině. Tento gel by měl být v kontaktu se zubem po určitou dobu a ideálně by se neměl dostat do kontaktu se slinou, jelikož slina neutralizuje účinek bělícího gelu. Zde se opět dostáváme k bělícím pastám. I kdyby obsahovala potřebnou látku s bělícím účinkem, při čištění se přirozeně dostáváme do kontaktu se slinou, tudíž se vybělení neuskuteční. Aby vybělení zubů bylo stabilní, je vhodné bělit pomaleji s nižší koncentrací bělící látky. Zde hovoříme o domácí formě bělení, kdy jsou vytvořeny přesné silikonové nosiče na míru, do kterých se nanáší bělící gel každou noc a to minimálně po dobu 14 dnů. Velice osvědčená metoda s perfektními výsledky, je kombinovaná forma bělení, kdy po fázi domácího bělení následuje fáze ordinační, během které je na zuby nanášen koncentrovanější bělící gel pod dohledem specialisty.

CO BOLÍ TO SÍLÍ?

     Je důležité vědět, že během procesu bělení zubů, může dojít ke zvýšení citlivosti na tepelné podněty nebo na kyselé potraviny a nápoje. Bělení, prováděné pod dohledem odborníka, nikdy nezpůsobuje opotřebení či zvýšení náchylnosti ke vzniku kazu.

BÍLÉ ZUBY NA VĚKY, DOKUD NÁS PARODONTÓZA NEROZDĚLÍ

    Zbarvení zubů mimo jiné ovlivňuje také životní styl a stárnutí. Rozhodně je nutné o zuby pečovat, dodržovat bezchybnou ústní hygienu a konzultovat se specialistou udržovací fázi bělených zubů.

VAROVÁNÍ!

   Pokud účinnou bělící proceduru podstoupíte, můžete pozorovat tiché závistivé pohledy svého okolí na Váš zářivý úsměv. Mé doporučení, až tato situace nastane? Usmívejte se o to více!

Sandra Malohlavová, DiS., Vaše dentální hygienistka.