Objednejte se

Dejte nám vědět, co Vás trápí a kdy byste nás chtěli navštívit. Co nejdříve se Vám ozveme zpět s nejbližším možným termínem.

Některé dokumenty můžete vyplnit již nyní a neztrácet tak zbytečně čas v čekárně.

8 věcí, které musíte vědět pokud Vás čeká ošetření zubních kanálků

05.11.2018 | Bc. Alena Vašková

Endodoncie 

Trochu nezvyklé slovo, které jde také špatně vyslovit, že? Souhlasím, ale ani zdaleka se obtížnost vyslovení neblíží k tomu, jak náročný je zákrok samotný, který toto slovo popisuje.  Zjednodušeně řečeno se jedná o ošetření zubu, který by byl  jinak odsouzen k zániku. Zub by bylo nutné extrahovat (vytrhnout) a chybějící místo vhodně nahradit ať už z hlediska funkčního, tak z hlediska estetického.

Máte-li i Vy vlastní zkušenost s bolestí zubu, která Vás pravděpodobně zastihla v noci a udeřila takovou silou, že Vám znemožnila jakkoliv fungovat, máte zároveň zkušenost s endodontickým ošetřením. Zjednodušeně, ošetřením kořenových kanálku zubu. Ptáte se co takovou bolest způsobilo? Nejedná se o nic jiného než zubní kaz. Zubní kaz se velice často zvětšuje plíživě a bez kontrolních rtg snímků roste také nepozorovaně, např. v mezizubním prostoru.  Je-li kaz v takovém rozsahu, že dojde ke komunikaci se zubním nervem, bolest udeří.

V čem tkví náročnost tohoto ošetření ? Přečtěte si následující 8 bodů

  • ·         Abyste toto ošetření vůbec mohli provádět musíte strávit 5 let svého života v knihách studiem náročného oboru stomatologie
  • ·         Celoživotní vzdělávání je to, co Vaše znalosti obohatí o poznatky moderní medicíny díky čemu jste schopni udržet krok s dynamickým rozvojem v tomto oboru
  • ·         Zub je velice malá struktura  v lidském těle. Neobejdete se bez zvětšovacích pomůcek jakými jsou lupové brýle či mikroskop.
  • ·         Důležitá je také správná poloha pacienta a to vleže. Už jste se někomu zkoušeli podívat na horní šestku vsedě?
  • ·         Moderní technologie jdou  ruku v ruce s medicínou 21. století.  V ordinaci zubního lékaře jsou tyto technologie nepostradatelné.
  • ·         V souvislosti se zdravím se šetřit nevyplácí. Proto vždy investujeme do nákupu těch nejkvalitnějších a nejmodernějších materiálů. Tyto materiály vkládáme do úst pacienta, kde odolávají mnoha vlivům ať už je to přirozená přítomnost bakterií nebo kousací síla. Vše musí vydržet v nezměněném stavu od ošetření po dobu mnoha následujících let.
  • ·         Za 20 minut odcházíte? Něco je špatně. Jedná se o technologicky tak náročné ošetření, které si vyžaduje také svůj čas. Trpělivost lékaře je nezbytnost, vždyť je to tak titěrná práce jako byste třeba stavěli letadýlka ;-)
  • ·         Skvělá asistentka, druhá pravá ruka lékaře, která  musí znát celý postup i v případě  nestandardního ošetření. Anomálie se v lidském těle nevyhýbají ani zubům.


A co dál? Učit se, učit se...

Jak vidíte, ošetření kořenových kanálků je náročný obor stomatologie, ve kterém je potřeba vzdělávat se opravdu celý život. Naposledy jsem se zúčastnil mezinárodní konference v Berlíně, což byly 3 dny plné přednášek jen z oblasti endodoncie.

Škoda jen, že českých kolegů tam příliš nebylo. MDDr. Petr Herman