Objednejte se

Dejte nám vědět, co Vás trápí a kdy byste nás chtěli navštívit. Co nejdříve se Vám ozveme zpět s nejbližším možným termínem.

Některé dokumenty můžete vyplnit již nyní a neztrácet tak zbytečně čas v čekárně.

Ošetření dětí v celkové anestesii

14.02.2023 | Bc. Alena Vašková

Pro mnoho dětí může návštěva stomatologa být stresující záležitostí, a to i přesto, že se jedná o běžnou rutinní zdravotní péči. Některé děti mohou mít obavy z bolesti, zvuku vrtáku nebo samotného lékaře. To může být ještě komplikovanější, když je potřeba provést rozsáhlejší ošetření, jako je například výplň, extrakce zubu nebo kořenové ošetření.

Pro tyto situace mohou být děti podrobeny celkové anestezii, což je stav umělého spánku, kdy jsou vědomí a vnímání bolesti potlačeny. To znamená, že dítě bude spát po celou dobu ošetření, což je pro některé rodiče nejlepší volba, aby minimalizovali stres a úzkost svých dětí.

Před zákrokem musí být dítě podrobeno důkladnému lékařskému vyšetření, aby bylo zajištěno, že je vhodné podstoupit celkovou anestezii. Před samotným zákrokem by dítě nemělo jíst ani pít, aby se minimalizovalo riziko nevolnosti a zvracení v průběhu anestezie.

Během zákroku bude dítě monitorováno a sledováno lékařem a zdravotnickým personálem, aby bylo zajištěno, že nedochází k žádným komplikacím. Po zákroku bude dítě nejspíše ospalé a unavené, a tak bude potřeba zajistit doprovod domů a minimálně několik hodin sledovat jeho stav.

Je důležité si uvědomit, že celková anestezie není bez rizika. Existuje riziko alergické reakce nebo komplikace spojené s dýcháním. Proto je nutné pečlivě zvážit, zda je tato možnost nezbytná a vhodná právě pro Vaše dítě.

Celkově lze říci, že ošetření dětí u stomatologa v celkové anestezii může být pro některé rodiče a děti nejlepší možností, aby minimalizovali stres a úzkost spojenou s návštěvou lékaře.