Objednejte se

Dejte nám vědět, co Vás trápí a kdy byste nás chtěli navštívit. Co nejdříve se Vám ozveme zpět s nejbližším možným termínem.

Některé dokumenty můžete vyplnit již nyní a neztrácet tak zbytečně čas v čekárně.

Virtuální realita

02.07.2019 | Markéta Stošková

Přístroj, jenž nás dovede převést na krásné a klidné místo v přírodě, dokáže odpoutat pacientovu pozornost od bolesti natolik, že není třeba využívat tlumící medikamenty. Připadá vám to jako sci-fi? Nemusí, britští vědci testují již několik let účinky virtuální reality na vědomí pacienta v zubařském křesle. A výsledky hovoří jasně. Ti, kteří se během vrtání zubního kazu procházeli po pláži či lese, hodnotili zákrok jako snesitelnější.

„Kdyby něco takového můj zubní lékař nabízel, neváhám a vyzkouším si to už jen ze zvědavosti,“ má jasno Opavan Martin Hraněk, který zároveň přiznává, že dentistu navštěvuje s nelibostí.

Jako první stomatologická ordinace v republice začala využívat virtuální realitu při ošetřování pacientů klinika TREEDK v Opavě.

„Speciální brýle zatím využíváme jen v čekárně před dentální hygienou. Pacient se ocitá v reálné ordinaci, může se rozhlížet a dentální hygienistka mu v domnělé realitě říká, co všechno se bude dít, jaké postupy bude při své práci využívat a podobně,“ popsal fungování zubní lékař Petr Herman.

Urychlí se tím celý proces ošetření, protože při usednutí do křesla již vše pacient ví. Využití brýlí je prakticky neomezené.

„O užití přímo při bolestivějším ošetření samozřejmě uvažujeme. Musíme ale zkusit, zda nám nebudou brýle, které jsou poměrně veliké, překážet,“ uvedl Herman.

Ohlasy pacientů jsou značné. „Většina je mírně v šoku, protože se s virtuální realitou potkala ve svém životě vůbec poprvé,“ uzavřel Petr Herman s tím, že věří v další kladné ohlasy.