Objednejte se

Dejte nám vědět, co Vás trápí a kdy byste nás chtěli navštívit. Co nejdříve se Vám ozveme zpět s nejbližším možným termínem.

Některé dokumenty můžete vyplnit již nyní a neztrácet tak zbytečně čas v čekárně.

A zase ty kanálky...

02.07.2020 | Bc. Alena Vašková, MBA

Možná již máte za sebou, možná Vás to teprve čeká. Řeč je o endodontickém ošetření, též nazývané jako čištění zubních kanálků. Cílem tohoto ošetření je jediné, zbavit zub všech nekrotických a odumřelých tkání, které nejčastěji vznikají v důsledku hlubokého zubního kazu.

Jak jistě víte, zubní kaz jsou bakterie, které postupně ničí zdravé části zubu. Je-li kaz dlouho neléčený, postupně dojde k napadení zubních nervů. Tato fáze je charakteristická úpornými bolestmi.


Obrázek, který vidíte pod příspěvkem krásně znázorňuje cíl ošetření, bez kterého by záchrana zubu nebyla možná.

Vyčištění zubních kanálků, zbavení odumřelé tkáně a pečlivá dezinfekce uvnitř zubu. Také si prosím všimněte, že ruční nástroje, které jsou zavedeny uvnitř kanálků, dosahují až na úplný konec zubního kořene. Jen díky takto preciznímu přístupu zbavíme zub veškerých bakterií, které mohou do budoucna velmi ohrozit jeho životnost.

Bakterie mají totiž jednu velice zákeřnou vlastnost a tou je jejich schopnost množení. Pokud by lékař zub ošetřil pouze do poloviny délky kanálku, nedojde k odstranění všech bakterií a ty v průběhu času mohou pod zubem vytvořit zánětlivé ložisko tzv. váček.


Endodontické ošetření je technologicky velice náročný zákrok. Lékař se s nástroji pohybuje v prostoru, který na šířku má stěží 1 mm a vždy musí ošetřit všechny kanálky, které se v zubu nacházejí. A že mohou být čtyři, pět výjimečně i šest. 

Navícběhem zákroku samotného se lékař setkává s mnohými nástrahami jako jsou různá zahnutí kanálků, neprůchodnosti a jiné.


V TREEDK jsme vytvořili podmínky, které lékařům značně napomáhají k tomu, aby ošetření vždy proběhlo až do jeho zdárného konce.

Těmi nejdůležitějšími podmínkami jsou: použití anestézie, kofferdamu, dostatečný výplach dezinfekcí, mikroskop a samozřejmě kvalitní asistence po boku lékaře.